January 5, 201313 yr A mass of 40tonnes is accelerated from rest for 20s then runs uniformly for 5 mins and is finally brought to rest. Assuming acceleration and deceleration are 0.7m/s2 calculate; a) total distance travelled) b)total force required during this period (ignoring friction) for a I have calculated 4480m for b I have calculated 28kn. (F=m x a = 40000 x0.7)
January 5, 201313 yr For part a, I would use kinematics: d=vi*t+0.5*a*t^2, and then 300s*vf, and then the deceleration distance. For part b, the total force required, F=ma looks good, but make sure your mass is in kg.
January 5, 201313 yr Author Thanks, for part A I used; final velocity= initial velocity+ rate if acceleration x time = 14m/s Distance during acceleration and deceleration = (14/2) x 20s = 140m Distance= uniform velocity x time taken = 14x300s= 4200m so answer to part a come to 140+4200+140=4480m then part b 40tonnes =40,000kg F=mxa = 40,0000x0.7 =28,000n =28Kn
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.